FONKSİYONEL TIBBIN 3 “Y” Sİ NEDİR?

FONKSİYONEL TIBBIN 3 “Y” Sİ NEDİR?

Bunu konu aslında üzerine kitap yazılacak kadar geniş bir konu ancak bu yazıda çok kısa olarak bahsetmek istedim.  Fonksiyonel tıp ekolünde İngilizce terminolojide FONKSİYONEL TIBBIN 5 “R” Sİ diye geçen bir yaklaşım var. Ben bu yaklaşımı daha kolay akılda kalması için Türkçemize 3 “Y” olarak çevirdim. İngilizce versiyonundaki 2,3 v 4. maddeleri bir maddede topladım.

İNGİLİZCE DE FONKSİYONEL TIBBIN 5 “R” Sİ

  1. Remove
  2. Replace
  3. Reinoculate
  4. Repair
  5. Re-balance

TÜRKÇE DE FONKSİYONEL TIBBIN 3 “Y” Sİ

  1. Yok et! (Antijenik gıdalar, stres ve toksin maruziyeti gibi durumlar yok edilir)
  2. Yerine koy! (Karaciğer faz 1-2 reaksiyonu, sağlıklı sindirim ve antioksidan mekanizmalar için gerekli olan enzimler, vitamin, mineral, amino asit, omega 3, probiyotik ve bitkisel destekler yerine konarak vücudun tamir mekanizmaları ve tüm fonksiyonları aktifleştirilir.
  3. Yeniden dengele! (Stres ve toksinler ile bozulan otonom sistemin ve hormonların dengesinin  tekrar kurulması  ve uyku kalitesinin artırılması için bitkisel ve psikolojik destekler önerilir)

Eliminasyon diyeti toksin ve antijenik gıdaların size verdiği zararı bir süreliğine yok etmek mantığı ile destek olmaktadır. Peki, 4-6 hafta uygulanacak olan eliminasyon diyeti sonrasında ne oluyor?

Fonksiyonel Tıp Platformu

Fonksiyonel Tıp Kliniği

SOSYAL MEDYA