GÖRÜNTÜLEME EŞLİĞİNDE KEMOTERAPİ PORTU YERLEŞTİRME

Görüntüleme eşliğinde kemoterapi Portu Yerleştirme

Kanser  hastalarına  belli bir süre kullanım amaçlı kemoterapi portu  yerleştirilmesi gerekebilir. Bu durumlarda Girişimsel Radyoloji bölümümüzde hem ultrasonografi hem de floroskopi görüntülemesi rehberliğinde steril ortam şartları sağlanarak portları  yerleştirmekteyiz.

Ultrasonografi rehberliğinde olması kateterin tünelinin gögüs duvarına çok yakın bir yerden geçirilmesine ,daha kullanışlı, dışarıdan fark edilmeyecek şekilde kateterin yerleştirilmesine olanak sağlar. Bu şekilde Juguler  ven (Boyun toplardamarı) den yapılan girişlerde portun  açık kalma süresi daha uzun olmaktadır.

İşlemin floroskopi eşliğinde yapılması ise portun ucunun nereye gittiğini görerek işlem yapmaya olanak verdiğinden istenmeyen bölgelere (karşı taraf kol damarına yada karşı taraf boyun damarına) kateterin uzatılması söz konusu olmaz.

Ayrıca port yerleştirme işleminde nadir de olsa rastlanan ve  ölüme sebep olabilecek ciddi bir komplikasyon mevcuttur. Hava embolisi olarak adlandırılan bu komplikasyonun anında fark edilmesi ve havanın kalpden hemen aspire edilmesi için işlemin mutlaka floroskopi rehberliğinde yapılması gerekir.

SOSYAL MEDYA