HANGİ TİROİD NODÜLÜNE HANGİ TEDAVİ UYGUN?

Hangi Tiroid Nodülüne Hangi Tedavi Uygun?

Tiroid nodüllerinde RF Ablasyon mu?  Mikrodalga Ablasyon mu?

Benign denilen iyi huylu tiroid nodüllerinin tedavisinde yeni tedavi yöntemleri (RF Ablasyon, Mikrodalga Ablasyon, Lazer Ablasyon) geliştirilmiştir. 

Öncelikle nodülünüz solid mi yani katı bir kitlemi? Yoksa kistik mi? yani sıvı dolu bir nodül mü bilmek gerekiyor.

Kistik nodüllerde öncelikle Etanol Ablasyon tedavisi uygulanmakta eğer istenilen başarı sağlanamazsa ikinci seansta RF ablasyon uygulanmaktadır.

Katı olan solid nodüllerde ise direkt RF Ablasyon tercih edilen yöntemdir. Tiroid nodülünüz eğer 5 cm nin altında ise rahatlıkla RF Ablasyon yöntemi ile tedavi olabilirsiniz.  RF Ablasyon bilimsel yayınlarda en çok kullanılmış olan ve kontrollü bir enerji aktarımı sağladığı için nispeten daha güzenli bir yöntemdir.

Tiroid nodülü eğer 5 cm den daha büyük ise daha kısa sürede tedavi etmek için mikrodalga Ablasyon yöntemi kllanılabilir. ancak biz kliniğimizde 6 cm ye kadar olan tüm nodüllerde RF ablasyonu güvenle kullanmaktayız. Kistik (sıvı içeren) nodüllerde ise ilk seçenek olarak etanol ablasyon dediğimiz alkol enjeksiyonuyla yapılan tedaviyi tercih ediyoruz.

Bazı durumlarda nodüller kısmen soldi kısmen de kistik görünümde oluyorlar. Bu durumda tercih ettiğimiz yöntem öncelike kistlerin boşaltılıp alkol ablasyon ile tedavisinin yapılması sonrasında hemen RF ablasyon tedavisi yapılması şeklindedir.

Modern yöntemler ile ağrısız ve neştersiz olarak yapılan ameliyatsız tiroid nodül tedavisi sonrasında hastalar hemen normal hayatlarına dönebilir. Ayrıca ameliyatsız tedavi sonrasında ömür boyu sentetik tiroid hormon kullanmak zorunda da kalmaz. Bu nedenle iyi huylu nodüllerde son yıllarda bilinçli hastalar tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy

SOSYAL MEDYA