KILCAL VARİSLERİN TEDAVİSİ (ÖRÜMCEK VARİSLER)

Kılcal Varislerin Tedavisi (Örümcek Varisler)

Yüzeysel kılcal varisler (örümcek gibi görünen varisler) için öncelikle tercih ettiğimiz tedavi yöntemi sıvı skleroterapi ya da diğer adıyla iğne ile varis tedavisidir. Günümüzde en yaygın kullanılan yüzeysel kılcal varis tedavisi bu yöntemdir. Ayrıca kimyasal madde kullanmadan yapılan, bazı durumlarda tercih ettiğimiz iki tedavi yöntemi daha mevcuttur.

  1. Yüzeyel Transdermal Lazer
  2. Radyofrekans ile termokoagulasyon 

 

Bu tedavilerinde bazı dezavantajları vardır. Örneğin, yüzeyel transdermal lazer yönteminde lazerin ciltten geçmesi gerektiğinden renk değişiklikleri olabilir. Güneşe çıkmamak gerekir. Bu yan etkileri nedeni ile özellikle yaz aylarında tercih edilmemelidir.

Radyofrekans ile termokoagulasyon yönteminde ise ince bir iğneyle ciltten geçilip kılcal varislere ulaşılır ve RF enerjisi verilir. Kullanımı son yıllarda yaygınlaşan yeni ve etkili bir yöntemdir. Lazerdeki yan etkiler bu yöntemde genelikle görülmez. Ayrıca tedaviden sonra güneşten sakınmak gerekmediğinden yaz mevsiminde en sıcak günlerde bile uygulanabilir, hasta ertesi gün denize girebilir.

SOSYAL MEDYA