ELİMİNASYON DİYETİ

ELİMİNASYON DİYETİ

Dr. Atasoy'un Eliminasyon Diyeti

Eliminasyon diyeti, kronik inflamatuar hastalıkların iyileşmesinde çok etkili bir bakış açısı sunan fonksiyonel tıbbın olmaz ise olmazı olan özel bir diyettir. Adı diyet olarak geçse de aslında temel olarak kilo verdirme amacı taşımaz. Tamamen barsaklardaki bağışıklık sistemi cevabını düzenlemek amacıyla potansiyel antijen olarak görülen tüm besinleri kesmek esasına dayanır. Güzel bir yan etki olarak fazla kilolularda kilo kaybı da görülebilir.

Eliminasyon diyetinde ciddi anlamda kısıtlamalar söz konusu olduğundan çok uzun süre yapılması mümkün değildir. Kronik inflamatuar hastalığı olanların sadece 4-6 hafta kadar uygulaması önerilen bu diyette yasak olan besin grupları 12 ana başlıktır. Birçok kaynakta ufak tefek farklılıklar ile bulabileceğiniz eliminasyon diyetinin aşağıdaki versiyonu Dr. Atasoy'un Eliminasyon Diyetidir.

ELİMİNASYON DİYETİNDE YASAK OLAN BESİN GRUPLARI

1. TÜM ŞEKER VE TATLANDIRICILAR (FRUKTOZ ŞURUBU-SÜKROZ- ŞEKER)
2. GLUTENLİ TAHILLAR VE UNLARI (BUĞDAY-ARPA-ÇAVDAR)
3. SÜT ÜRÜNLERİ (PEYNİR-YOĞURT-SÜT)

4. YUMURTA
5. İŞLENMİŞ ET ÜRÜNLERİ (SALAM-SOSİS)
6. KABUKLU DENİZ ÜRÜNLERİ
7. MISIR
8. SIĞIR ETİ
9. SOYA VE SOYA İÇEREN ÜRÜNLER
10. ALKOL- KAHVE - ÇİKOLATA
11. YER FISTIĞI
12. DOMATES-BİBER-PATLICAN ve PATATES GİBİ YENİ DÜNYA SEBZELERİ (Bu madde ŞART DEĞİL ancak eklem ağrısı olanlar yapılabilirse çok faydalı olur)

“Tüm bu yukarıda yazılanlar yasak ise, peki biz ne yiyeceğiz? Tamamen aç mı kalacağız? “ dediğinizi duyar gibiyim. Aslında yasaklardan daha çok serbest olan gıdalar mevcut. Ancak eliminasyon diyeti sürecinde ne yiyacağinizi planlamanı gerekiyor. Önceden planlamazsınız ya diyeti bozarsınız ya da aç kalırsınız:)

ELİMİNASYON DİYETİNDE SERBEST OLAN BESİN GRUPLARI

1. SEBZELER ve MEYVELER (mümkün olduğunca organik olanları tercih edin)
2. PİRİNÇ (Şehriyesiz, zeytinyağı ya da sade yağ ile yapılmış pilav yenilebilir)
3. SOYA VE YER FISTIĞI DIŞINDAKİ TÜM BAKLİYATLAR SERBEST
4. KAVRULMAMIŞ ÇİĞ KURUYEMİŞLER SERBEST(Ceviz,badem,Fındık)
5. TOHUM GIDALAR (kavrulmamış çekirdekler...)
6. KUZU ETİ (Sadece sütle beslenmiş olan kuzuların eti)
7. BALIK (Mevsimindeki, küçük deniz balıkları)
8. KÜMES HAYVANLARI ( GDOsuz beslenen organik tavuklar, EĞER BULABİLİSENİZ)
9. GLUTENSİZ TAHIL VE BENZERİ GIDALAR (Amarant-Kinoa unları)
10. SAĞLIKLI YAĞLAR: ZEYTİN YAĞI- SADE YAĞ (Isıtılarak sütü ayrılmış doğal tereyağı)
11. BAHARATLAR (Zerdeçal,Zencefil, Kekik, Biberiye, Traçın)
12. YEŞİL ÇAY SERBEST, SİYAH ÇAY?(Çaysız duramayanlar için az miktarda açık çay olabilir)

Unutmayın bu diyet çok kısa bir süre için otoimmun ya da inflamatuar hastalıklar gibi ciddi bir rahatsızlıklardan kurtulabilmenize destek olmak amacıyla yapılan özel bir diyet. Bu diyette gördüğünüz gibi, size rahatsızlık vermediğini bildiğiniz tüm sebzeler, baklagiller ve meyveler serbest. Zeytin, zeytinyağı ve bitki çayları serbest. Kahve ve siyah çay çok az içilebilir.

"Ben bu diyeti dört dörtlük uygulayamam" diyen hastalarımıza sadece ilk 6 gıdayı yasaklayan -6 Gıda Eliminasyon Diyeti- hatta sadece ilk 3 gıdayı yasaklayan -3 Gıda Eliminasyon Diyeti- gibi diyetleri de de uygulayabiliyoruz. Olmazsa olmazımız Yasak listesindeki ilk 3 maddede yazılı olan gıdalar. İlk 3 maddedeki gıdalar eliminasyon diyetinde mutlaka yasaklanır. Hiç sıkıntıya gelemeyen hastalarımızda 3 lü eliminasyon diyeti (ilk 3 gıdanın yenmediği) ile birlikte bazı gıda duyarlılık testlerinden de istifade ediyoruz ancak barsak mukozanızın ve immun cevabının düzenlenmesi için en kesin yöntem doğru düzgün yapılan bir eliminasyon diyetidir. Eliminasyon diyeti uygularken kullanılacak besin desteklerini size fonksiyonel tıp konusunda eğitim almış olan hekiminiz önerecektir.

Fonksiyonel Tıp Platformu 

Fonksiyonel Tıp Kliniği

SOSYAL MEDYA