MAMOGRAFİNİN RİSKLERİ NELERDİR?

Mamografinin Riskleri Nelerdir?

Mamografinin oldukça düşük dozda alınan radyasyon dışında pek bir riski yoktur. Bu alınan radyasyonun endişe edilecek bir doz olmadığından bahsettik. Ancak mamografi kontrollerini meme konusunda özel olarak odaklanmamış, deneyimli olmayan merkezlerde yaptırmanın riski vardır. En önemli riskler kaliteli bir dijital mamografi cihazı olmayan bir merkezde çekimlerinizi yaptırmanızdır. Bu şekilde hemen gereksiz ek çekimlere ve fazla radyasyona maruz kalabilirsiniz hem de düşük kaliteli mamografi nedeni ile yanlış ya da eksik teşhis alabilirsiniz.

Ayrıca başvurduğunuz merkezdeki radyoloji uzmanınızın meme radyolojisi konusunda deneyimli olmaması da risk olarak sayılmalıdır. Özellikle vaktinin önemli bir kısmını meme hastalarına ayıran hem mamografi hem ultrason hem de Meme MR incelemesini kendisi yorumlayan gerektiğinde biyopsi ve peruktan eksizyon gibi tedaviye yönelik işlemleri de yapabilen bir uzmana kontrollerinizi yaptırmanız çok büyük bir avantaj sağlar. Kafanızdaki sorulara en doğru cevapları alırsınız. Şunu özellikle belirtmeliyim size henüz bir meme kanseri ve ameliyat olma endikasyonu koyulmadıysa, araştırmanız gereken en önemli konu, deneyimli bir meme radyoloğudur. Deneyimli bir meme radyoloğu sizi gereksiz tetkiklerden ve gereksiz biyopsilerden koruyabilir. Kliniğimize ikinci görüş almak için gelen hastalarımızda genellikle gereksiz yere önerilmiş biyopsiler olduğunu gözlemliyoruz. Bu gereksiz meme biyopsileri bazen gereksiz meme ameliyatları da olabiliyor. Hastalarımızdan duyduğumda içim CIZZ eden bir cümle var. “XX hocamız ameliyat etti çok korktuk ama şükür temiz çıktı”. Buradan şunu anlıyoruz hastamız gereksiz meme ameliyatı olmuştur. Onca stresi boşuna yaşamış, onca anestezi ve ameliyat riskini boşuna almıştır. Bugünkü tıp algoritmasında hiçbir deneyimli meme cerrahı patolojik tanısını bilmediği yani iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu öğrenmek için ultrason eşliğinde biyopsi yaptırmadan hastasını ameliyat etmez. 

Sonuç olarak mamografinin riskine takılmak yerine mamografi çeken merkeze ve yorumlayan radyoloji uzmanına bağlı risklere dikkat etmek gerekiyor.

SOSYAL MEDYA