FİBROADENOMLAR NE ZAMAN TEDAVİ EDİLMELİ ?

Fibroadenomlar ne zaman tedavi edilmeli ?

Fibroadenomlar özellikle menopoz öncesi genç kadınlarda sıklıkla izlenen, iyi huylu meme tümörleridir. Genellikle takip edilirler ve tedavi gerektirmezler. Ancak,  hızlı büyüyen, ağrı oluşturan, ya da ele gelen sertliğe neden olan tümörler tedavi edilmektedir. Ortalama boyutları 2 cm yi geçmeyen fibroadenomlarda şekil değişikliği olmadığı sürece ultrason ile takip edilebilir.

Ultrason takiplerinde şekil değişikliği olursa yada hızlı bir boyut artışı olursa öncelikle meme biyopsisi yapılması gerekir. Biyopsi ile takip ettiğimiz kitlenin iyi huylu olduğundan emin olmuş oluruz. İyi huylu olduğundan emin olduğumuz-patolojik tanısı fibroadenom olarak gelen- kitleler ameliyatsız yöntemler ile dakikalar içerisinde kolayca tedavi edilebilir.  Vakumla eksizyon yöntemi ile 4-5 cm ye kadar olan fibroadenomları çok başarılı şekilde ameliyatsız olarak tedavi edebiliyoruz. Yani teknolojinin yardımıyla bir iğne deliğinden girerek 4-5 cm boyutlarındaki fibroadenomları alabiliyoruz.

Sonuç olarak ameliyatsız fibroadenom tedavisi yada modern yöntemler ile fibroadenom tedavisi dediğimiz yöntemler bir çok fibroadenom hastasına özellikle ameliyat olmak istemeyen hastalara kolay bir tedavi alternatifidir.  Meme içerisinde 2 cm den büyük olan, hızla büyüyen, ağrı yapan ya da şekil değişikliği gösteren fibroadenomlarınızı hiç korkmadan dakiklar içinde aldırabilir ve günlük işlerinize devam edebilirsiniz. Üstelik memenizdeki bir kaç fibroadenomu da aynı seansta alabilmek mümkün. Artık fibroadenom için ameliyat olmanıza gerek yok. Birçok meme cerrahı fibroadenom ameliyatı yapmak yerine hastalarını meme radyologlarına gönderip modern yöntemler ile fibroadenom tedavisi yaptırmalarını önermektedir.

Fibroadenomlarınız mı var ? Korkmayın!  Çok kolay ve hızlı bir çözümü var. 

SOSYAL MEDYA